żniejszy. Nawet najlepsza i najdroższa pasta do zębów czy specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej nigdy nie zastąpią nikomu tradycyjnych wizyt stomatologicznych.
Nie można więc powiedzieć, że dba się o swoje zęby i swój wygląd, jeżeli wciąż unika się tego typu wizyt medycznych. Są one absolutnie niezbędne. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że tylko dentysta będzie w stanie człowiekowi pomóc, jeżeli np. dojdzie do rozwinięcia się próchnicy czy innej choroby zębów. Wszelkie środki dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach kosmetycznych działają wyłącznie doraźnie. Niektóre z nich są też używane w profilaktyce, ale to nie oznacza, że są w stanie w stu procentach zapobiec schorzeniom związanym z zębami i jamą ustną. Stomatolog powinien być odwiedzany przez pacjentów przynajmniej dwa razy w roku. Takie wizyty kontrolne są absolutnie najważniejsze, bo to właśnie dzięki nim można rzetelnie ocenić stan uzębienia.
Zacznij samodzielnie sprawdzać i oceniać poszczególne
Marzysz o tym, by wreszcie natrafić na świetny gabinet dentystyczny, w którym poczujesz się niczym w prawdziwym spa i będziesz mógł z przyjemnością zacząć dbać o swoje zęby i stan całej jamy ustnej? Nic się samo nie stanie. Skoro taki jest twój cel, to musisz tak zadziałać, by go zrealizować. Zacznij samodzielnie sprawdzać i oceniać poszczególne placówki dentystyczne, by koniec końców natrafić na taką, w której zostaniesz już na dobre.
Ale to całe "sprawdzenie" nie powinno ograniczać się wyłącznie do przejrzenia strony internetowej gabinetu. Dowiesz się z niej co prawda, jakie uprawnienia ma konkretny dentysta i czym się on zajmuje, ale nie będziesz mógł stanąć z nim twarzą w twarz, by przekonać się, jakim jest on człowiekiem. A charakter jest równie ważny co kompetencje. Lekarze muszą wykazywać się przyjaznym usposobieniem i odpowiednim stosunkiem do pacjentów, gdyż nierzadko mają do czynienia z osobami, które paraliżuje już sama myśl o położeniu się na fotelu dentystycznym. Zobacz więc, jak wybrany przez ciebie stomatolog zachowuje się w stosunku do swoich pacjentów. Odwiedzaj różne placówki dentystyczne i sprawdzaj je "na żywo".
Co zatem w takim przypadku robić?
Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).
Możemy jednak śmiało założyć że ma
Każdy człowiek posiada - mniej lub bardziej uzasadnione - lęki. Możemy się od tego odżegnywać i powtarzać wszystkim, że nas to nie dotyczy i niczego się nie boimy, jednak będzie to dalekie od prawdy, bowiem nie ma ludzi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.