ędzie to jedynie kontrola czy też konkretne leczenie zęba, należy uświadomić dziecko, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym. Sposób, w jaki się to zrobi zależy wyłącznie od rodzica, warto jednak wspomnieć, że pani czy pan dentysta ma za zadanie pomóc i utrzymać w dobrej kondycji zęby dziecka, których szkliwo jest znacznie delikatniejsze niż u dorosłych. Dobrze jest jeszcze powiedzieć, że chodzenie do dentysty jest czymś normalnym i niekoniecznie nieprzyjemnym. Z odpowiednim nastawieniem pierwsza wizyta u dentysty nie musi być przykrym doświadczeniem.
Wpływ diety na kondycję zębów
Często w mediach słyszy się reklamy danego produktu spożywczego lub suplementu diety, który gwarantuje zdrowe, mocne włosy i paznokcie oraz gładką, jedwabistą skórę. Nasuwa się więc pytanie – czy dieta ma również wpływ na kondycje zębów? Prawdą jest, że dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny pozytywny wpływ na cały organizm, nie powinno więc dziwić, że dotyczy to też zębów. Jest cała masa produktów, które są szkodliwe dla szkliwa, przez co zęby stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Część produktów nie ma wpływu na kondycję zębów, ale mogą pozostawiać przebarwienia, jak np. kawa czy czarna herbata. Istnieje także grupa produktów mająca pozytywny wpływ na uzębienie, jak rooibos, który zawiera fluor, czy ziele czystka.
Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje
Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, stanowiąca zrąb zęba. W porównaniu ze szkliwem jest słabszą tkanką i jej twardość w skali Mohsa wynosi 2, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 250-350 MPa. W ok. 70% składa się z części nieorganicznej w postaci kryształów dihydroksyapatytu (tak jak szkliwo), w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagenu, białek, lipidów, mukopolisacharydów i in. oraz w ok. 10% z wody.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka